İndirim Hesaplama

Aşağıdaki yüzde indirim hesaplaması yapmak için aşağıda önce indirimi uygulamak istediğiniz sayıyı A ya sonra indirim yüzdesini B sayısına girerek hesapla butonuna tıklayınız.

Yüzde İndirim Hesaplama Formu
* Doldurulması zorunlu alanlar.
  1. Örn. 550,00
  2. Örn. 120,75

İndirim Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yüzde indirim hesaplama, bir ürünün fiyatının belirli bir oranda azaltılması sonucunda ne kadar ödeneceğini bulmak için kullanılan bir yöntemdir. Yüzde indirim hesaplama, genellikle alışveriş yaparken karşılaştığımız bir durumdur. Örneğin 1000 TL'lik bir ürüne %25 indirim uygulanıyorsa yukarıda A'ya 1000, B'ye 25 girerek indirim tutarını öğrenebilirsiniz. Böylece söz konusu kalemin fiyatındaki indirim, indirim hesaplama aracında elde edilen sonuca eşit olacaktır.

Yüzde indirim hesaplama yapmak için şu formülü kullanabiliriz:
İndirimli fiyat = İlk fiyat - (İlk fiyat x İndirim oranı)
Burada, ilk fiyat ürünün indirimsiz fiyatını, indirim oranı ise yüzde olarak verilen indirim miktarını ifade eder. İndirimli fiyat ise ürünün indirimli olarak ödenecek fiyatını gösterir.

Yüzde indirim hesaplama ile ilgili başka bir örnek verelim. Bir kitabın normal fiyatı 25 TL olsun. Bu kitabın %15 indirimli olduğunu düşünelim. Bu durumda, kitabın indirimli fiyatını şöyle bulabiliriz:
İndirimli fiyat = 25 - (25 x 0.15)
İndirimli fiyat = 25 - 3.75
İndirimli fiyat = 21.25
Bu sonuç bize, %15 indirimli olan kitabın 21.25 TL'ye alınabileceğini gösterir.

yüzde hesaplama tr
Yüzde indirim hesaplama ile ilgili son bir örnek daha yapalım. Bir ayakkabının normal fiyatı 150 TL olsun. Bu ayakkabının %40 indirimli olduğunu söyleyelim. Bu durumda, ayakkabının indirimli fiyatını şöyle hesaplayabiliriz:
İndirimli fiyat = 150 - (150 x 0.40)
İndirimli fiyat = 150 - 60
İndirimli fiyat = 90
Bu sonuç bize, %40 indirimli olan ayakkabının 90 TL'ye alınabileceğini gösterir.

Yüzde indirim hesaplama ile ilgili bu örnekleri inceledikten sonra, artık yüzde indirim hesaplama yapmanın kolay olduğunu görebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, ürünün normal fiyatını ve indirim oranını bilmek ve yukarıdaki formülü uygulamaktır. Böylece, alışveriş yaparken karlı çıkabilir ve bütçenizi daha iyi yönetebilirsiniz.